مسابقه

انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه شهید چمران اهواز با حمایت کنفرانس بین المللی مکانیک مواد و تجهیزات پیشرفته، مسابقه بزرگ موشک های آبی را برگزار می نماید.

تاریخ مسابقه: دوشنبه 9 بهمن    ساعت 10 تا 14                      تاریخ کارگاه: سه شنبه 28 آذر  ساعت 12 تا 14

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به دفتر انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک یا لینک زیر مراجعه نمایید.

 

لینک ثبت نام اینترنتی در مسابقه موشک های آبی

کانال تلگرامی مسابقه موشک های آبی:  scu_wr@

روابط عمومی: 09387095904

 

معرفی موشک آبی

موشک آبی شامل محفظه‌ای است که از آب و هوا با فشار بالا پر شده است. ابتدا مقداری از محفظه موشک با آب پر شده سپس به وسیله یک پمپ هوای فشرده به سمت قسمت خالی موشک هدایت می‌شود. مکانیزم طراحی شده در پرتاب کننده موشک (لانچر) اجازه خروج آب از دهانه را نمی‌دهد و تنها هوا با فشار بالا می‌تواند وارد مخزن شود. با باز شدن دهانه موشک هوای فشرده که  فشار بسیار بیشتری نسبت به اتمسفر دارد برای خروج از بطری، آب را با سرعت بالایی از محفظه خارج می‌کند که خروج آب با سرعت بالا سبب ایجاد نیروی رانش و حرکت موشک می‌شود. فشار بالاتر هوا و یا مقدار آب بیشتر موجود در مخزن سبب ایجاد نیروی مومنتوم بیشتر خواهد شد. در مسابقات موشک‌های آبی، حجم و فشار هوای درون مخزن را تیم برگزاری مسابقه تعیین خواهند کرد پس نمی‌توان هم مقدار هوای فشرده شده درون مخزن برای ایجاد اختلاف فشار با اتمسفر و هم حجم آب درون مخزن برای ایجاد نیروی رانش بیشتر را باهم افزایش داد. یکی از مهمترین چالش‌های این مسابقه انتخاب درصدی از حجم از مخزن است که باید توسط هوای فشرده و آب پر شود.

مواد مورد نیاز:

برای ساخت یک موشک آبی باید از یک بطری نوشیدنی‌های گاز دار استفاده کرد، زیرا جنس آن‌ها قابلت تحمل فشار هوای فشرده را دارد. قسمت دهانه بطری هم می‌تواند به شکل یک نازل عملکرده و نیروی رانش ایجاد شده را افزایش دهد. ابتکار شرکت کنندگان برای استفاده از مواد مختلف برای ساخت باله، دماغه موشک و همچنین هندسه آن ها در کیفیت پرتاب موشک بسیار تاثیر گذار است. معمولا از مقوا، توپ تنیس، توپ لاستیکی و یا ترکیبی از آن‌ها برای ساخت دماغه موشک و از فوم، مقوا و یا CD برای ساخت باله‌‌ها استفاده می‌شود. شکل، تعداد، مکان نصب و زاویه‌ی باله ها نسبت به یکدیگر، شکل دماغه موشک  و همچنین مرکز ثقل موشک که با توجه به وزن مواد استفاده شده برای ساخت دماغه و باله‌ها و همچنین حجم آب درون موشک تعیین می‌شود بر روی پایداری حرکت موشک بعد از پرتاب بسیار تاثیر گذار است. شرکت کنندگان باید بتوانند برای ساخت موشکی که بتواند بیشترین برد یا ارتفاع را طی کند بهترین هندسه را برای دماغه و باله‌ها طراحی کنند.

لانچر:

موشک آبی طراحی شده قبل از پرتاب بر روی لانچر یا سکوی پرتاب قرار می‌گیرد. هدایت موشک به سمت مورد نظر در لحظه پرتاب به وسیله لانچر صورت می‌گیرد که نشان دهنده نقش مهم لانچر در یک پرتاب موشک بهینه است. همچنین سیستم طراحی شده در لانچر ضمن هدایت هوای پمپ شده به درون محفظه بطری از خروج آب تا قبل از زمان پرتاب جلوگیری می‌کند.

پوستر مسابقه:

 


برای بزرگنمایی پوستر روی آن کلیک کنید

اطلاعات تماس

ایمیل دبیرخانه کنفرانس
info@cmme2018.ir
دبیر اجرایی کنفرانس (جناب آقای دکتر مسلمانی):
mosalmani@scu.ac.ir
آدرس:
اهواز، بلوار گلستان دانشگاه شهيد چمران، دانشكده مهندسی، گروه مهندسی مکانیک